świadome doświadczanie

Świadome doświadczanie

Ciągle czegoś szukając na zewnątrz, zapominam(y) o tym, że wszystko, absolutnie wszystko już jest, tutaj i teraz.
To jedna z wielu wielu inspiracji, których doznałam podczas warsztatu z nauczycielem, którego nie spodziewałam się spotkać w najbliższej przyszłości- Christopherem Hareeshem Wallisem, autorem „Tantra Illuminated”, która jest moją biblią wiedzy o Tantrze i którą zgłębiam od około 3 lat. Czytałam wielokrotnie i wciąż wracam. Warsztat Awakened Relationships odbywał się na KohPhangan – 10 minut od miejsca gdzie obecnie mieszkam… Nie mogłam przepuścić tej okazji by spotkać się bezpośrednio z mistrzem. Pomimo obolałej i poobklejanej plastrami po wypadku twarzy stawiłam się…
Tantra to przebogata skarbnica wiedzy o życiu. Fascynujące jest, że mistrzowie Tantry już 1500 lat temu doszli do tego, jak ważne jest bezpośrednie doświadczenie, dawanie wolności sobie i naszym bliskim, klarowne określanie granic, branie odpowiedzialność za swoje emocje, jak nie dać się zwieść iluzjom i projekcjom umysłu. Praktykując Tantrę uczymy się żyć świadomie.

Pierwsza Rzeczywistość – Doświadczam, więc jestem

W przeciwieństwie do kartezjańskiego paradygmatu „myślę więc jestem” przyjętego przez naszą kulturę, Tantra uczy świadomego doświadczania danej chwili.
Większość nieporozumień i konfliktów powstaje poprzez nietrafną interpretację tego co odczuwamy i jak widzimy rzeczywistość. To tak jak ze smakiem ulubionych lodów czekoladowych… jak przekazać komuś jak one smakują? Nawet jeżeli skosztujemy je razem z drugą osobą – każdy będzie miał inne doświadczenie. Mówienie o tym, jest wtórne i niepełne.

Słowa są narzędziem – nie prawdą

Oczywiście potrzebujemy się komunikować, słowa są narzędziem, ale nie oddają prawdy o naszym doświadczeniu. Załóżmy więc, że zawsze komunikacja będzie niedoskonała. Każdy patrzy na świat poprzez pryzmat swojego unikalnego doświadczenia, na które dodatkowo składają się: wychowanie, szkoła, religia i normy społeczne. Błędnie zakładamy, że nasz partner(ka) myśli tak jak my.

Praktyka świadomego doświadczania

By być bliżej bezpośredniego doświadczenia podzielę się krótką medytacja odczuwania, której nauczyłam się od Hareesha.
Zadaj sobie następujące pytanie:
„Jak to jest BYĆ (po prostu być tu i teraz), zanim pojawią się słowa?”
Zadaj pytanie i obserwuj, co dzieje się w tobie; każde najsubtelniejsze drgnienie, cień emocji, odczucia z ciała… ale… UWAGA: zauważ to doświadczenie ZANIM je nazwiesz.
Ten stan przed słowami nazywany jest Pierwszą Rzeczywistością. Podobno oświecona osoba potrafi być w tej rzeczywistości około kilku sekund. Zwykle już po jednej lub dwóch sekundach pojawia się konceptualizacja, nazywanie, ubieranie w słowa.
To samo doświadczenie zrobić z partnerem(ką):
możecie zadać sobie pytanie „ jak to doświadczać tej chwili” np. jedząc te szczególne lody czekoladowe, patrząc na zachód słońca, lub też sobie w oczy.
Ciekawe jak długo udało ci się BYĆ?